Annak ellenére, hogy a kutyatulajdonosokat törvény kötelezi a rendszeres oltás biztosítására, a mikrochipes megjelölésre és a négylábúak ivartalanítására, ezekről a feladatokról legtöbben akarva-akaratlanul nem vesznek tudomást, és magát a kutyaelhagyást sem tekintik szabálysértésnek, legyen szó fajtatiszta vagy keverék, városi vagy falusi ebről. Ennek pedig óhatatlanul is a nem kívánt szaporulat az egyik kelletlen következménye, melyet sokan sokféleképpen orvosolnak. Ki emberségesebben, ki kegyetlen módszereket választva. Utóbbiak közé tartozik többek az a módszer, mellyel egyre többször találkozunk Szatmárnémetiben is: a „gazdi” zsákba vagy dobozba teszi az apró, alig pár napos kutyakölyköket, majd kirakja őket egy szemetes konténerbe, a Szamos-part egyik bokra alatt vagy egy árokba. Hogy e kölykök megmenekültek-e, az csak a szerencsén áll vagy bukik.
Talán első blikkre emberségesebb megoldásnak tűnik, mégis teljesen illegális az a megoldás is, mellyel a szatmári ócskapiacon rendszeresen találkozhatunk – figyelmeztetnek a Free Life Egyesület képviselői. Mint a Szatmár.ro-nak a kutyabarátok elárulták, számos esetben szembesültek már azzal, hogy az illegális kutyaszaporításból származó kölyköket ingyenesen vagy pénzért cserébe kínáló tulajdonosok a legalapvetőbb előírásokat sem tartják be. Amint arra a Szatmár Megyei Állategészségügyi Igazgatóságnak küldött panaszokban is felhívták a figyelmet, a fajtatiszta vagy keverék négylábúak nagy többsége nincs beoltva és féregtelenítve, nincs egészségügyi könyvük, de az sem ritka, hogy néhányukat már beteg, legyengült állapotban viszik ki a piacra. Azon szerencsétlen párák pedig, akiken nem akad a leendő gazdik szeme, maradnak a dobozban: hogy élnek-e vagy már meghaltak, nem különösebben foglalkoztatja a kereskedőt - tudtuk meg.
Az egyesület sajnos eddig nem kapott érdemben választ, azonban jól tudjuk, ez nem jelenti azt, hogy minden rendben volna az ócskapiacon. Felszámolni a jelenséget igencsak nehéz feladat, főleg ha a kutyatartók nemtörődömsége az illetékes hatóságokat is hidegen hagyja. Mi lehet hát a megoldás? Az egyesület szerint az első és legfontosabb dolog a kutyák sterilizálása. A fiatal korban (ivarérés előtt) végzett ivartalanításnak nincs ismert negatív mellékhatása, viszont a gazdát megkíméli a nem várt kölykök felnevelésének és gazdák keresésének feladatától. A várost pedig attól, hogy gazdátlan, legtöbbször csoportokban bolyongó kutyák garázdálkodjanak az utcákon. A következő lépés pedig az lenne, ha a hatóságok valóban betartatnak a hatályos törvényeket, gátat szabva az illegális kutyaszaporításnak és -kereskedelemnek.
Mindazok, akik a kutyatartás boldog percei mellett hajlandóak vállalni a feladatokat is, az ócskapiac helyett forduljanak bátran a Free Life Egyesülethez, ahol több száz eb vár szerető gazdira. Amellett, hogy a kutya mellé a helyes állattartásról is számos jó tanáccsal látják el a leendő gazdik, a sterilizációs folyamatban is iránymutatást tudnak adni.